Prvá polovica sezóny zakončená víťazne!

Po 3-týždňovej pauze sme sa opäť vrátili do prvoligového kolotoča. O naše bodíky sa nás pokúsili olúpiť FBC Horehronec Brezno a DTF team Detva Joxers. Aj napriek tomu, že oba tímy sa herne trápia, a nachádzajú sa na nepostupových pozíciách, nemohli sme si dovoliť zápasy podceniť, pretože nepriatelia neustále číhajú za každým rohom. Aj práve teraz niekto určite kuje pikle a plány, ako by nás mohol zastaviť. Občas, keď je v noci ticho, tak počujem hrôzostrašné výkriky, plač a rinčanie železa. To sú oni, naši súperi. Snažia sa na nás niečo vymyslieť.

Svoju víťaznú taktiku sa nám ako prvý chcel predviesť nováčik ligy. Zápas sme opäť hrali v Seredi, pretože naša hala bola opäť zaplnená… Bla, bla, bla, stále to isté. Ale nakoľko sme zo zápasov v Seredi odchádzali stále ako víťaz, nemuselo nás to mrzieť zas až tak veľmi. Na to, aby som opísal priebeh prvej tretiny našich zápasov, by som si už konečne mohol vytvoriť šablónu. Ušetrila by mi kopu času. V skratke teda. Hrali sme zle, tragicky, pľuhavsky, fušersky, mrchavo… Keby ste do dresov navliekli 3 kaktusy a 2 palmy, tak by úvod zápasu odohrali lepšie ako my. Jeden gól sme dostali vo vlastnej presilovke, a jeden nám šupol najlepší strelec ligy, Jach. Vedeli sme, že na tohto fešáka si musíme dávať pozor a nenechávať mu priestor. Ale, nič pravda. Keďže my sme sa na gól zatiaľ nehecli, po 20-tich minútach bol stav 0:2.

Našťastie, v ďalšom priebehu hry sme sa už dostali do tempa. Žiaaaaaaadne Brezno nám nebude doma robiť bordel. Síce sme sa na prvý gól natrápili, no prišiel. V 22. minúte spred brány korigoval Boris Sztruhár. Hostí sme začali tlačiť čo raz viac. Dlhšiu dobu viselo vyrovnanie už len na vlásku, no vždy nám zopár centimetrov chýbalo. Smolu prelomil Apolen, na začiatku druhej polovice zápasu. Svoju strelu umne schoval hádam aj popod palubovku, a tá si našla cestu do sita pomedzi brankárove nohy. Koncom tretiny sa po skvelej práci navrátilca Durana do prázdnej bránky presadil Rumanovský, a o minútku pridal svoj druhý gól aj Sztruhár. Stav po druhej tretine bol 4:2.

V tretej tretine sme sa snažili nerobiť zbytočné chyby, aby sa zápas ešte nedramatizoval. Ale, všetci predsa vieme, ako to chodí… Hostia rozohrali loptu z rohu ihriska žabkou pomedzi brániacich obrancov. A tu zrazu Jach – 4:3. Švec nemal žiadnu šancu. Netrvalo však dlho, a dvojgólový náskok nám presnou strelou prinavrátil Duran. Na časomiere svietilo 13 minút do konca duelu, a tak sme sa zhodli, že výsledok už ustrážime a pripíšeme si 2 body. A tu zrazu Jach – 5:4. Opäť sme znervózneli, a museli sme nejaký ten gól ešte pridať. A tu zrazu Jach – 5:5. Presne v tomto momente sme potrebovali ozajstného hrdinu. Hrdinu, ktorého si nezaslúžime, no hrdinu, ktorého potrebujeme. Zrazu sa zjavil. Vyskočil zo striedačky, jemné vlásky si usporiadal čelenkou a s prehľadom Švéda zavŕšil svoj hattrick. Sztruhár to vybavil. Na toto sa už reagovať nedalo. V závere ešte pridal 2 góly mladý Franek, a zápas skončil našou utrápenou výhrou

FBC 11 TRNAVA – FBC Horehronec Brezno 8:5 (0:2,4:0,4:3)

V nedeľu sme doma čelili chlapom z DFT team Joxers Detva. Sezóna im zatiaľ vôbec nevychádza podľa predstáv. 10. miesto pre tím, ktorý mal pôvodne bojovať o postup do extraligy, je veľkým sklamaním. Samozrejme, sezóna sa naozaj začína až v play-off. Dovtedy je v hre ešte kopa bodov. Každopádne, len ťažko by sa hľadal ideálnejší súper na nakopnutie celej Detvy, akým sme my. Naše vzájomné zápasy boli až na jednu výnimku vždy vyrovnané. (Tou výnimkou je, samozrejme, prvý zápas z minuloročného semifinále, keď sme Detvancom naložili na ich domácej pôde neuveriteľných 1:12, chi-chi). Celú sériu sme nakoniec zvládli, a súpera sme vyradili. Preto sme vedeli, že o motiváciu nebude núdza. Tabuľka je tabuľka, ale naše vzájomné zápasy patria medzi to najlepšie v lige. Teda aspoň pre mňa.
Od začiatku zápasu sa hralo zo strany na stranu. Šance sa pomaly vytvárali na oboch stranách. Prvý veľký závar bol pred našou bránou. V úniku to osamotený hosťujúci útočník skúšal strelou pomedzi Gašpárove nohy. Tá, ani následná dorážka do takmer odokrytej bránky neprešla. Netrvalo dlho, a po faule vo vyloženej šanci sme získali výhodu trestného strieľania. Celá hala sledovala ako s ním Duran naloží. A bol to veru veľkolepý nájazd. Strela ani len náhodou nešla okolo brány. S prvým gólom nám teda pomohla Detva. Matej Vanta spoza brány naslepo posielal loptu do predbránkového priestoru. Trafil obrancu hostí, a ten si smolne poslal loptu do vlastnej siete. Avšak vyrovnanie prišlo už o 2 minúty. Detve sa na polovici ihriska podarilo zachytiť rýchlu rozohrávku od brankára, míček ihneď posunula na voľného útočníka a ten pohotovo vyrovnal. A ako to býva zvykom, aj v tomto zápase sme prvú tretinu prehrali, pretože v závere sme po presnej strele zo stredu inkasovali ešte raz.

Vstup do tej druhej nám už vyšiel lepšie. Rovnako, ako v zápase proti Breznu, aj teraz vyrovnával na 2:2 Apolen. Chlapec má na to talent. V 25. minúte sa ukázala bratská súhra, po ktorej sme opäť mali výhodu trestného strieľania. Skvelú kolmú prihrávku od Matúša Vantu si prebral jeho starší brat a rútil sa sám na bránu. Obrane Detvy už neostávalo nič iné, ako ho sfaulovať. Tentokrát však už nájazd končil gólom. Faulovaný Matej Vanta na seba zobral zodpovednosť a strelou švihom prestrelil brankára hostí. Hra bola vyrovnaná, oba tímy sa snažili o nejakú prekvapivú kombináciu, ale obrany boli pozorné. Teda až do polovice druhého dejstva. Loptu sme po skrumáži pred bránou zbytočne vozili na hokejkách namiesto toho, aby sme ju vyhodili niekam do kukurice. Samozrejme, prišla strata lopty, a hosťujúci útočník ju nemal problém poslať ku vzdialenejšej žrdi. Stav bol tak opäť vyrovnaný. Nikto nechcel urobiť ďalšiu chybu, pretože v takýchto zápasoch sa to trestá. A presne to sa stalo. Škrabal prihrávkou cez celé ihrisko našiel neobsadeného Sztruhára, ktorého tam obrana Detvy nechala úplne voľného. Aj z náročnej pozície dokázal bekhendom poslať loptu popri bližšej tyčke až do bránky. Tu sa ukázala tá povestná palicová technika. No ani toto vedenie sme dlho neudržali. Nespomínam si, ako presne padol vyrovnávajúci gól na 4.4, preto ho radšej preskočím. Ale určite to bola nejaká nechytateľná strela do veka, a Gašpár bol v bráne bez šance. Áno, určite to tak bolo.
Do poslednej časti hry sa šlo za rovnovážneho stavu, čo sľubovalo parádny záver zápasu. Detva nechcela z dobre rozohraného zápasu odísť bez bodov, a bolo to vidno. Zo začiatku nás zatlačili pred vlastnú bránu, kde nás dusili dobrých pár striedaní. Obrana však viacerým dobrým pokusom odolala. A aj keď sa ju hráčom Detvy podarilo prekonať, našťastie nezakončovali presne. Hra sa prelievala zo strany na stranu. Po jednom takomto rýchlo úniku Franeka sa k lopte v rohu dostal Duran. Pohybom oklamal brániaceho obrancu, a spoza brány si to „nakorčuľoval“ až pred bránu. Zakončenie mu už nerobilo problém. 7 minút pred koncom sme šli tretíkrát do vedenia. Začala sa hra s názvom „Detva tlačí, my bránime“. Až na zopár závarov sme to však zodpovedne zvládli. Hosťom neostávalo nič iné, a skúsiť hru bez brankára. Tá im nakoniec nevyšla. Matuška získal loptu na vlastnej polovici a dlhou strelou sa pokúsil rozhodnúť zápas. Od tyčky sa lopta odrazila k dobiehajúcemu Duranovi, ktorý zvyšoval na 6:4, tridsať sekúnd pred koncom. O zápase bolo rozhodnuté. Vzápätí pridal gól do opustenej brány aj Sztruhár. Všetci sme si vydýchli, pretože zápas bol vyrovnaný až do záveru.

FBC 11 TRNAVA – DTF team Detva Joxers 7:4 (1:2,3:2,3:0)

V oboch zápasom sme sa natrápili, no body sme si pripísali my. Samozrejme, ďakujeme všetkým fanúšikom ktorý si na naše zápasy našli cestu.

Vydané 2016-11-20, autor (zdroj) : Michal Gašpár