Do semifinále bez zbytočných komplikácií

Úvodné zápasy play-off sa podarilo zvládnuť všetkým papierovým „favoritom“. Sabinov, Spišská Nová Ves, my a aj Snipers Bratislava cestovali do odvetných zápasov s možnosťou ukončiť štvrťfinálové série. Vieme, že na palubovke Detvy sa výhry nerodia ľahko, no aj napriek tomu sme na výjazd išli s jednoznačným cieľom – nenaťahovať sériu, vyhrať hneď prvý zápas a dopriať si o pár hodín dlhší čas na regeneráciu. Koniec koncov, všetci to poznáme… Nikto nedokáže dať toľko oddychu človeku, ako voľná nedeľa človeku.

O 18.00 už bola hala pripravená, tímy rozcvičené, fanúšikovia nehecovaní a postranní rozhodcovia už behali popri mantineloch s práporkami. Nasledoval nástup tímov za sprievodu svetelných efektov, hymna a úvodné buly. Pak sa začal súboj, pre ktorý si cestu do haly podľa oficiálneho zápisu našlo až 200 ľudí. Súboj, v ktorom sa rátal každý jeden bod za najdôležitejší v kariére. Hovorím o súboji Vanta vs. Duran, ktorého propagáciu ste isto postrehli na sociálnych sieťach. Štvrťfinálový duel bol „len“ prostriedkom, ktorý sme hrali pre potreby súťaže… Ale poďme k zápasu.

Do náskoku sme sa dostali už po troch minútach práve zásluhou spomínaných borcov. Duran skvelo obohral všetko, čo bolo na palubovke a prihral Vantovi do prázdnej brány. Detve sa ani počas desiatej tretiny, ktorú proti nám za posledný mesiac odohrala, nedarilo efektívne lámať našu obranu. V prvej tretine si vypracovali dve tutovky, ale obe skončili na Gašpárovi. Trest prišiel v trinástej minúte v podobe druhého Vantovho gólu. Ten si nenápadne vykračoval popri bráne, keď sa odrazená lopta pomocou diery v priestore a čase dostala až k nemu a Matej dal svoj druhý gól do poloprázdnej brány. Proste šťastko. Zvyšok tretiny sme hrali zodpovedne. Prioritou bolo neinkasovať, čo sa nám podarilo a stav po prvej tretine bol aj do tretice 0:2 pre nás.

Druhá tretina bola gólovo najbohatšia a priniesla až sedemgólovú prestrelku. Na 0:3 navyšoval Apolen po šialenej kolmici od Matušku. Slová asi ani nedokážu vyjadiť ako dokonalo to Filip trafil. Ale ten zvuk štrgnutia o brvno bol na nezaplatenie. Detva sa začala ofenzívne prebúdzať a do hry sa vrátila zásluhou kapitána Chamulu. Ale náš kapitán sa zjavne nechcel nechať zahanbiť a hetrik skompletizoval už v prvej polovici zápasu. Každý jeden gól mal pre nás cenu ropy tesne po začiatku krízy a posúval nás bližšie k zaslúženému semifinále. Vo všetkých zápasoch však platilo, že druhá tretina bola zo strany Detvy najlepšia a zároveň naša najslabšia. V priebehu dvoch minút sa domácim podarilo dvakrát skórovať a zápas zrazu nebol taký jednoduchý, v aký sme dúfali. Musím uznať, že tieto góly si Detvania zaslúžili, pretože hrali neustále aktívne. Našťastie, aktívny bol aj Franek, ktorý využil svoju mladícku nerozvážnosť a strmhlavo si loptu hodil pred bránu. Dokonca sa mu podarilo loptu na dvakrát dopraviť do siete, ale ešte pred zakončením stihol rozhodca signalizovať trestné strieľanie. K tomu sa postavil Vanta a spoľahlivo ho premenil. Nuž, aj k tretiemu gólu zo štyroch prišiel úplne s „prehľadom“. Bohužiaľ, z gólu sme s dlho netešili, pretože už o pouhých 20 sekúnd sa domácim podarilo opäť znížiť na rozdiel jedného gólu. Ten uzavrel gólový účet prostrednej časti, po ktorej na tabuli svietilo skóre 4:5.

Tretia tretina začala našou oslabovkou. Detva pokračovala v nastolenom tempe z predchádzajúcej dvadsaťminútovky a presilovku po minúte využila. Lenže to bolo z ich strany všetko. Víťazný gól padol v 45. minúte, ktorá ukázala záblesk geniálnej Sztruhárovej palicovej techniky. Ten chlap by dokázal trafiť veko aj s krompáčom. Detva už musela hrať do plných, čo využil Vanta a strelil svoj piaty gól. Nuž, domáci mali smolu, že ho zachytili v takej forme. Zápas sme dohrali bez gólovej ujmy, aj keď šance na dramatizáciu určie boli. Obrana už ale výpadok ako z druhej tretiny nedopustila a my sme sa tak mohli tešiť z postupu do semifinále!

DTF team Detva Joxers – FBC TRNAVA 11 5:7 (0:2,4:3,1:2)
stav série 3:0 pre Trnavu

V závere sa ešte musím vyjadriť k tomu, čo sa počas zápasu dialo na tribúnach. Najprv to najdôležitejšie, ďakujem babám z Florpéda Bratislava za podporu počas celého zápasu, ktorá nás veľmi potešila. Vnímali sme ju a naozaj si ju ceníme, ste super! A taktiež ďakujem každému, kto potleskom či skandovaním podporil svoj tím, či už išlo o Trnavu alebo Detvu. Tá horšia časť bola výkon poniektorých pseudofanúšikov domáceho tímu. Škoda, pretože pokiaľ hala fandila v rozumných medziach tak bola atmosféra na pomery M1 vážne skvelá a domácim hráčom dodávala energiu k tomu, aby nás zdolali. Bohužiaľ, namiesto toho často skĺzali k vykrikovaniu nadávok, pejoratív a iných nekresťanských a bohapustých pokrikov cielených na nás a na rozhodcov… Nečakal som, že v dnešnej dobe sa na florbalových zápasoch ešte nájdu ľudia s tak primitívnym a úbohým prejavom. Navyše, pod tribúnou za mantinelmi sa počas zápasu s hokejkami naháňalo niekoľko detí, ktoré nemali hádam ani 6 rokov. Je mi ľúto, že museli počúvať ozveny emočných kolapsov prichádzajúcich z hľadiska. Touto cestou môjho drobného výlevu spomínaným „fanúšikom“ ďakujem. Vďaka vám ma pocit výhry naplnil ešte viac. No a na tom, že postupujeme, nič nezmení ani to, že ste nám auto ohádzali akýmsi jedlom. A pod tento odkaz sa bez problémov podpíšem- Michal Gašpár #19

Hráčom Detvy ešte raz ďakujeme za náročné štvrťfinále, a prajeme im veľa zdaru pri ďalšom progrese. Semifinále štartuje tento víkend. Dvojice ešte nie sú známe, no my už teraz vieme, že budeme cestovať na východ. Čaká nás Spišská Nová Ves alebo Sabinov, tímy s najproduktívnejšími útokmi v lige. Ale my sme pripravení postúpiť aj keby proti nám mal nastúpiť samotný satan. Tak držte palce a vidíme sa 18. a 19. marca v Trnave!

Vydané 2017-03-08, autor (zdroj) : Michal Gašpár