V Seredi proti favoritom

Je mi jasné, že ste netrpezlivo čakali na súhrn našich prehier z posledných dvoch kôl, ale, bohužiaľ, vôbec som naň nemal čas. Veď, viete ako to chodí. Títo študenti… len sa to fláka a neplní si to povinnosti. Takže len v skratke. Zápas proti FBK Púchov bol zaujímavý. Bohužiaľ, domáci mali problémy s halou, a tak sme duel museli odohrať v nadrozmernej mraziarenskej dodávke. V jednom momente sa dokonca zápas na chvíľu prerušil a na ihrisko nabehli nejakí vedátori v bielych plášťoch. Že vraj nejaký výskum o absolútnej nule či čo… Neviem, nikdy som nebol na tieto inteligentné procedúry. Ale poďme k pointe. Hoc sme sa celý zápas snažili strieľať góly, finálna fáza našich útokov nebola podľa predstáv. Púchovčania nám ukázali, ako má vyzerať efektivita. Predovšetkým v 2. a 3. tretine dávali góly z každého druhého protiútoku. Zápas sme takticky nezvládli a body ostali na Považí.
Proti Likavke sa naša hra zlepšila. Od úvodu sa Likavka tlačila pred našu bránu, čo nám robilo problémy, a dosť skoro sme prehrávali o 2 góly. Postupne sme sa však vzchopili, a v priebehu druhej tretiny sme skóre otočili. Vyzeralo to, že po sobotňajšom fiasku dokráčame aspoň v tomto zápase k bodom. No, nič pravda. Individuálnymi chybami v záverečnej tretine stihli Ružomberčania zápas otočiť a nám neostalo nič iné, len si poplakať a súperovi zablahoželať k výhre.

Po remíze proti Snipers BA a dvoch spomínaných prehrách, na nás minulý víkend čakali tímy z čela tabuľky – FBC Predators Sabinov a FBC Young Arrows Spišská Nová Ves. Keďže január je najideálnejšie dovolenkové obdobie, museli sme sa zaobísť hneď bez štyroch hráčov, ktorí chytali bronz na Bali, resp. v Dubaji. My, ostatní smrteľníci, sme si museli žiť svoje „obyčajné psie“ životy v týchto nekresťanských mrazoch. Navyše, naša domáca hala bola opäť raz obsadená, a tak sme sa presunuli do Serede. Ideálny spôsob, ako sa nabudiť na najťažšie zápasy doterajšej sezóny…

Prvý vzájomný zápas proti Sabinovčanom skončil našou tesnou prehrou 8:7. Bol to sympatický útočný zápas, a niečo podobné sa očakávalo aj teraz. V obmenenej zostave sme ale proti kvalitnému útoku Sabinova nechceli podobnú otvorenú hru dopustiť, a preto sme sa spoľahli na našu defenzívu. Nikto by nemal pochybovať o tom, že ak máme v obrannej činnosti svoj deň, tak nie je ľahké dávať nám góly. Bohužiaľ, v sobotu taký dokonalý deň nebol. V takýchto náročných zápasoch je jednou z najdôležitejších úloh neprespať úvod a neinkasovať rýchly gól. To sa nám podarilo, rýchly gól sme nedostali. Vyfasovali sme ich rovno dva. Pri oboch išlo o dobre mierené strely, v prvom prípade po voľnom údere a strele spoza obrancu, a v druhom po samostatnom úniku z ľavej strany. Takýto úvod sme si nepredstavovali. Sabinov hral aktívnu hru, z ktorej ani nachvíľu nepoľavil. Naše sporadické šance prichádzali len z protiútokov, no v priebehu 1. tretiny sa nám nepodarilo premeniť ani jeden. Naopak, v 15. minúte som si míček zo sita vyťahoval opäť. Nepresná strela sa od mantinelu odrazila pred bránu, odkiaľ ju hosťujúci útočník poslal do siete. Aj napriek stavu 0:3 však nemôžeme povedať, že by naša obrana hrala vyložene zle. Sabinovčania mali loptu hádam 80 % času, pri ktorých vyslali asi „len“ 4 či 5 serióznych striel na bránu. Na našu smolu, ani jedna z nich nebola žiaden pľuvanec a v podstate bola každá strela nebezpečná. Problémom bolo, že som nič nechytil.

Ale vo florbale sú 3 góly stále hrateľným výsledkom. Druhú tretinu sme začali skvelo, keďže sme sa začali zobúdzať aj v hre smerom dopredu a už po 3 minútach stelil náš prvý gól Sztruhár. No v konečnom dôsledku mala aj prostredná dvadsaťminútovka podobný scenár, ako tá prvá. Sabinov hral, my sme bránili a skoro každá ich strela, ktorá smerovala medzi tri žrde, končila v bráne. Škoda, pretože táto časť zápasu bola zlomová. Zbytočnou chybou v rozohrávke sme Sabinovčanom opäť ponúkli nadobudnutie trojgólového vedenia. O chvíľu neskôr ešte stihol Vanta znížiť na 2:4, ale tešili sme sa ledva 40 sekúnd. Situáciu 2 na 2 sme v defenzíve vôbec nezvládli a hosťujúci Filipák nemal problém ponúknutú šancu využiť. Po druhej tretine bol stav 2:5 pre Sabinov.

V závere zápasu sme potrebovali zapnúť a skúsiť zmazať náskok súpera. No hneď v úvode tretiny sme dostali gól od bývalého extraligistu Kassaya a o zápase bolo viac-menej rozhodnuté. Následne prišiel aj siedmy gól, ktorý sme inkasovali po rýchlej rozohrávke voľného úderu. Vantovi sa ešte podarilo banánom zo slušnej vzdialenosti prekonať hosťujúceho brankára, ale to už nič nemenilo na fakte, že zápas sa už len dohrával. Do záverečného hvizdu sme dostali ešte jeden pozdrav a zápas sa skončil výsledkom 3:8.

FBC 11 TRNAVA – FBC Predator Sabinov 3:8 (0:3,2:2,1:3)

Na Sabinov sme sa pokúsili čo najskôr zabudnúť a sústredili sme sa na zápas proti lídrovi ligy, ktorý zatiaľ nenašiel premožiteľa. Očakávali sme podobný herný obraz. Spišská Nová Ves nás bude točiť, my budeme brániť a prikurovať z protiútokov. Hrať otvorenú hru proti tímu, ktorý ma priemer vstrelených gólov na zápas takmer 12(!!), by bola samovražda, aj napriek našej najlepšej ligovej defenzíve. Úvod však bol v našej réžií. Už po 50 sekundách nám rozhodcovia prisúdili výhodu presilovej hry. Nie že by naše presilovky nevyzerali tragicky, ale vyslať počas nich len jednu strelu je žalostne málo. Ale v tomto je naša veľkosť. Minútu a pol sme si iba chystali pozíciu, aby v úplnom závere mohol skóre otvoriť Sztruhár. Navyše, o desať minút sa história opakovala. Využili sme aj druhú presilovku, keď nahadzovanú loptu do bránkoviska si Spišskonovoveskí obrancovia upratali za svojho gólmana sami. Hoc nás hostia tlačili, len veľmi ťažko sa im darilo vypracovávať dobré strelecké pozície. Obrana si držala formu a strely prichádzali len z diaľky. Prvý gól sme dostali po strele, ktorá prešla tesne pomedzi brániacich hráčov a skončila až vo veku. Do konca tretiny sa šlo za stavu 2:2, keďže sme, rovnako ako proti Sabinovu, podcenili rozohrávku a hosťom sme ponúkli dať gól do odokrytej brány.

Druhá tretina začala a my sme boli pripravení čeliť pretrvávajúcemu nátlaku. Naša taktika nám vychádzala dokonalo, keďže v 23., 30., a 35. minúte sme z protiútokov dokázali streliť 3 góly. Presadili sa Matúš Vanta, Sztruhár a mladý talentík Rumanovský, ktorý dal do brány hostí takú šupu, že dokonca praskol loptu. Spišiakov mohlo aj roztrhnúť, ale v nedeľu sme jednoducho mali svoj deň. Strely lietali buď mimo brány, alebo sme ich poctivo zblokovali alebo končili na našom brankárovi- mne, Miškovi. V druhej tretine som zatiahol roletu ako sa na trnavského brankára patrí, a bolo vidno, že aj tímu sa hrá lepšie, keď nedostane gól z každej druhej strely. V závere sme ešte prežili oslabovku, a základ na doklepnutie výhry sme mali prichystaný.

Zápasy sa ale lámu väčšinou v tretej tretine, a stav 5:2 nám nič nezaručoval. Samozrejme, Spišská zapla naplno a o prácu som mal postarané. Kolotoče pár mesiacov nechcem ani vidieť. Na našej obrannej polovici sme efektívne zhusťovali nebezpečný priestor, čím sme hosťom obmedzili možnosti na kombináciu. Na tretí gól v našej sieti sme si museli počkať do 50-tej minúty. Nedokázali sme zachytiť individuálny prienik Hanzelyho, ktorému sa podarilo znížiť na rozdiel dvoch gólov. Zápas bol napätý a Spišská od nás nechcela odísť bez bodu. Chlapci sa snažili počas celých 60-tich minút, za čo im patrí moje uznanie. Ale my sme sa rozhodli, že body ostanú doma. 4 minúty pred koncom sa Vantovi podarilo streliť náš šiesty gól, ktorý nám vrátil trochu pokoja. Prestrelka z konca zápasu ale nekončila, a 192 sekúnd pred koncom sme inkasovali ešte raz. Spišskej neostávalo nič iné, ako skúsiť hru bez brankára. Tá im nevyšla podľa predstáv a skóre uzatváral svojim druhým gólom kapitán Vanta.

FBC 11 TRNAVA – Young Arrows Spišská Nová Ves 7:4 (2:2,3:0,2:2)

Vydané 2017-01-29, autor (zdroj) : Michal Gašpár