V úvode play-off sme si poradili s Detvou

Sezóna začala! Play-off už neponúka len zápasy, v ktorých si môžete pripísať nejaké tie body. Teraz už ide o všetko. 3 prehry a celoročná drina je preč, večná sláva sa rozplynie, ženy sa na nás prestanú na ulici usmievať a pýtať si čísla. Slovami kapitána: „Teraz už nie je o čom…“

Ako tretí tím tabuľky sme mali právo výberu súpera. Rozhodnúť sme sa museli spomedzi dvojice Likavka/Detva. Takmer všetci sme sa zhodli na Detve, keďže mladí florbalisti z Ružomberka nám, so svojim malým ihriskom, prišli nebezpečnejší a oveľa behavejší. Po novom už nie je náš štýl hrať otvorený florbal zo strany na stranu. Predsa len, chlapci z Ružomberka nie sú sympatické slečny, a už vôbec nie sú pivo, aby sme sa za nimi naháňali.
Proti Detve sme už v Seredi odohrali 2 zápasy v minuloročnom play-off. Zdalo sa, že menšie ihrisko vtedy vyhovovalo viac nám, keďže sme oba zápasy vyhrali v pomeroch 7:6 a 6:3. Kľúčom k úpechu v nadstavbovej časti sezóny sú, predovšetkým, domáce zápasy. Ak ich dokážeme zvládnuť, tak budeme na najlepšej ceste k dobrým výsledkom. Túto sezónu nás doma porazil len Sabinov, a neplánovali sme na tento zoznam pridať aj tím spod Poľany.

Na sobotňajší zápas sme nenastúpili v plnej zostave. Michal Duran ešte musel odohrať svoj posledný zápas za extraligové ŠK Lido, Apolen sa na zápas nemohol dostaviť, pretože je pod papučou a do brány sa opäť postavil Švec (chi-chi). Ale to nič nemenilo na fakte, že sme si šli po výhru. Do vedenia sme sa dostali už v druhej minúte, keď sa presadil Matuška, ktorý si na play-off nachystal sympatickú formu. Intergalaktická hlbková prihrávka cez polovicu ihriska ho našla pred súperovou bránou, a jemu už nerobilo problém poslať nás do dôležitého vedenia. „Kvôli tej prihrávke som musel utekať, a dokonca cez polovičku, tak to nezamlč,“ múdro zhodnotil Balák. Obraz celej tretiny bol jednoliaty. Nemôžeme povedať, že by sme boli výrazne lepším tímom, ale taktiež ani Detva nehrala svoj najlepší florbal. Tak ako v poslednom zápase, aj teraz mali problém prelomiť našu pozornú obranu, a my sme nevyužívali šance, ktoré sme si vypracovali. Na druhý gól sme si počkali až do úplného záveru, keď sa do horného rohu brány trafil Vanta. Aj keby tam boli štyria brankári, tak na takú šupu by jednoducho nárok nemali. Stav po prvej tretine bol 2:0.

Do druhej tretiny sme však nastúpili, ako keby sa mala Detva mala poraziť sama. Nebehali sme, primitívne sme hosťom odovzdávali loptu a neboli sme schopní podržať ju dlhšie ako len na pár sekúnd. Karma zaúčinkovala spravodlivo, a v polovici zápasu Detva strelila svoj úvodný gól. Nenápadná strela, schovaná presne k tyčke, pomaly doskákala cez Šveca až do brány. Ani tento gól nás neprebudil a v ležérnej hre sme pokračovali ďalej. Dramatizácia prišla v 37. minúte. Nahodnenú loptu na ich „hroťáka“ sme nedokázali včas upratať, ten si ju dokázal spracovať a z otočky vyrovnal. V druhej tretine nás Detva prevalcovala hádam vo všetkých pozitívnych herných ukazovateľoch. Remíza 2:2 bola spravodlivým výsledkom.

Po predvedenom vykone z prostrednej časti som sa trochu začal obávať o výsledok. Naštastie, zobudili sme sa akurát včas a tretiu tretinu sme začali opäť hrať to, čo vieme. V tejto fáze hry to vyzeralo tak, že kto dá gól tak ten vyhrá. Tak to nakoniec aj bolo. Štrnásť minút pred koncom duelu do prázdnej brány zakončoval Franek. Gólu predchádzala sporná situácia zo súboja Matušku s hosťujúcim obrancom, po ktorej skončili obaja na zemi. Detvančania ostali po inkasovaní zaskočení, čo opäť využil Vanta a do minúty pridal ďalší gól. Time-out hosťom nepomohol tak ako si predstavovali a do zápasu sa im nepodarilo vrátiť. Naopak, v 51 minúte pridal piaty gól aj junior Rumanovský, ktorý sa predral až pred bránu a s prehľadom Jožka Golonku zavesil. Za svoj výkon si tento „zárez“ určite zaslúžil.

FBC 11 TRNAVA – DTF team Detva Joxers 5:2 (2:0,0:2,3:0)

Druhý zápas spravádzal malý zázrak. Po 3 mesiacoch sa prvoligový florbal vrátil priamo do Trnavy! Šialené, viem. Navyše, do haly si našlo cestu okolo 100 ľudí, čo našu chuť vyhrať len znásobilo. Na súpisku pribudli aj spomínaní Apolen a Duran. Naopak, rátať sme nemohli s Matúšom Vantom, ktorý si v sobotňajšom zápase privodil zranenie členka. Dúfame, že to nakoniec nebude nič vážne a túto sezónu sa ešte všetci stretneme na palubovke.

Hovorí sa, že prvý a posledný krok bývajú najťažšie, no na ten druhý netreba zabúdať. Posledné vzájomné meranie síl v našej hale dopadlo v nás prospech pomerom 7:4, ale 2 góly sme vsietili až do prázdnej brány. Podobné výsledkové machinácie nepripadali do úvahy. Ale aktívnejšie začali hostia. V úvode si vypracovali zopár dobrých šancí. V jednej z nich sa im dokonca nepodarilo dopraviť míček do poloprázdnej brány a ,na naše štastie, trafili len ležiaceho Gašpára v bráne. Úvod sme prečkali bez inkasovaného gólu, čo bolo základom úspechu. Do tempa sme sa dostali v polovici prvej tretiny. Po rýchlej rozohrávke voľného úderu sa prízemnou strelou presadil dorastenec Adam. O pár sekúnd pridal spoza brány náš druhý gól Sztruhár a jasne ukázal, kto bude dnes na ihrisku pánom. Detva bola nebezpečná, ale presadiť sa im nepodarilo.

Nedeľný zápas sa až príliš podobal na ten sobotňajší. 2:0 po prvej tretine, a my sme prestali hrať svoju hru. Detva nás opäť potrestala cca v polovici zápasu, keď sme si nepostrážili hráča pred bránkoviskom. Snaha o vyrovnanie sa však nakoniec obrátila proti hosťom, keďže začali hrať o čosi agresívnejšie a v krátkom slede si vyslúžili jeden 2-minútový a jeden 5-minútový trest. Krátku presilovku 5 na 3 sme síce nevyžili, ale zvyšok presilovky sme odohrali naplno. Najprv sme mali riadnu dávku štastia, keď tvrdá rana po voľnom údere skončila len na brvne našej brány. Následne sme Detvu zatlačili, hru sme upokojili a nazbierali sme nejaké sily. Navyše, po parádnej asistencii Durana náš náskok navýšil Vanta. Aby toho nebolo málo, krátko po skončení presilovky pridal Vanta aj druhý gól. Detva nám cestu za víťazstvom výrazne uľahčili svojimi zbytočnými vylúčeniami.

V tretej tretine sme sa snažili nedostať gól a udržať si víťazstvo. Naša obrana hrála stále spoľahlivo a prípadné chvíľkové zaváhania končili na brankárovi. Keď hráme v defenzíve tak ako v nedeľu, tak sa zápas väčšinou končí našim úspechom, pretože góly dávať vieme. Tie postupne pridali Sztruhár, Franek a Duran, čím úplne zaklincovali akékoľvek nádeje hostí. Bohužiaľ, najsmutnejší okamih zápasu nastal v úplnom závere. 7 sekúnd pred koncom sa, po odraze od Škrabalovej boty, odrazila lopta priamo do našej siete. Smutný krok pre Trnavu, ešte smutnejší pre brankára. Je to ten typ smútku, aký pozná matka keď jej odoberú dieťa. Alebo keď majú v bare len nealkoholické pivo. Proste tragédia. Ale stav série sme navýšili, a cieľ sme splnili, takže to bolo fajn.

FBC 11 TRNAVA – DTF team Detva Joxers 7:2 (2:0,2:1,3:1)

Sériu sa pokúsime ukončiť v nakratšom možnom čase. Tretí zápas sa odohrá v sobotu na palubovke Detvy, tak nám nezabudnite držať prsty, aby sme sa do Trnavy vracali s ďalšou výhrou a postupom do semifinále!

Vydané 2017-03-01, autor (zdroj) : Michal Gašpár